EN

Rekonstrukce státu připomene voličům, kdo nechal zmizet miliardy z registru smluv

Praha, 29.3.2017 - Platforma Rekonstrukce státu připomíná veřejnosti, kdo z poslanců podpořil vyjmutí státem vlastněných podniků ze zveřejňování smluv státu. V tomto týdnu zveřejní deset billboardů se čtyřmi poslanci. Během dubna přibudou další.

Rekonstrukce státu připomene voličům, kdo nechal zmizet miliardy z registru smluv

Billboardy postupně zveřejňované během tohoto týdne zobrazují poslance Milana Urbana (ČSSD), Václava Snopka, Jana Klána (oba KSČM) a Josefa Zahradníka (ODS) coby kouzelníky, kteří nechali zmizet 150 miliard korun z dohledu veřejnosti a coby čističe, který vyčistil z registru stejně vysokou částku. Reklamy jsou umístěny poblíž míst regionálních kanceláří poslanců.

„Volby již nejsou daleko. Pokládáme tedy za důležité výrazně ukázat voličům, kdo z poslanců prazvláštní koalice ČSSD-KSČM-část ODS-část KDU-ČSL ve sněmovně výjimky silně lobbované zástupci státních i městských podniků podpořil,“ říká Pavel Franc, ředitel Frank Bold, jeden z pěti garantů platformy Rekonstrukce státu.

„Zároveň nesouhlasíme s tvrzením, že zveřejňováním smluv bude ohrožena konkurenceschopnost těchto firem. Ty nakládají s veřejnými prostředky a mají od státu širokou paletu další podpory, mají proto unést požadavek na to, aby zveřejňovaly, jak s těmito prostředky nakládají. Většina z nich se zároveň nepohybuje v přímém konkurenčním prostředí,“ vysvětluje Martin Kameník z Oživení.

„Přijatá plošná výjimka pro podniky navíc pracuje s velmi nejasným právním termínem „podniky průmyslové nebo obchodní povahy“. Pokud doteď nebylo podnikání státem vlastněných firem  ohroženo, touto nejasnou výjimkou k tomu bezesporu dojít může ,“ dodává právník Josef Karlický z Frank Bold.

Venkovní reklamní plochy Rekonstrukce státu pronajala v těchto městech: Pardubice, České Budějovice, Kolín, Čáslav. Použila k tomu prostředky z darů svých dlouhodobých firemních i individuálních partnerů a podporovatelů. Proplacené faktury s náklady za prvních 10 billboardů budou zveřejněny na transparetním účtu platformy) Prostředky na rozšíření kampaně o 36 dalších poslanců přislíbila poskytnout společnost Regiojet podnikatele Radima Jančury. Ta takto není ve střetu zájmů, jelikož dluhopisy Českých drah, kterým společnost konkuruje v železniční dopravě, jsou kótovány na burze (podobně jako jsou kótovány akcie ČEZu), a České dráhy proto již nemusí zveřejňovat své smlouvy v registru smluv.

O tom, zda podniky státní firmy z registru smluv definitivně vypadnou, rozhodnou zřejmě již 19. dubna senátoři. Řada z nich avizovala, že podpoří zamítnutí nejspornějších výjimek a  návrat novely zpět do sněmovny. Mnoho senátorů však zůstává stále nerozhodnutých.

Kontakt pro média:

Václav Zeman
734 202 656
vaclav.zeman@frankbold.org


Další informace:

Anketa právních expertů: Může nejasný výklad schválených výjimek způsobit právní chaos?

https://pimcore.rekonstrukcestatu.cz/cs/archiv-novinek/11389-anketa-pravnich-expertu-muze-nejasny-vyklad-schvalenych-vyjimek-z-registru-smluv-zpusobit-pravni-chaos-

Podrobnější informace o poslancích podporujících rozsáhlé výjimky ze zveřejňování smluv státu najdete na

http://www.zatmivaci.cz

Půl roku zveřejňování smluv státu – informační list Rekonstrukce státu

https://pimcore.rekonstrukcestatu.cz/na-stazeni/rest_zverejnovani_smluv_statu_po_pul_roce_final.pdf

Anketa rozhlas.cz – Jak se senátoři chystají hlasovat o výjimkách ze zveřejňování smluv?

http://www.rozhlas.cz/zpravy/data/_zprava/anketa-budvar-je-vyjimecny-a-prospesny-senatori-se-chystaji-na-oklesteny-registr-smluv--1707124

Pokud chcete dostávat pravidelná upozornění na nové videorozhovory a komentáře, nechte nám tu svůj email. Pošleme vám je jednou za měsíc v pravidelném newsletteru Minuta demokracie.

Pomozte prosadit zákony Rekonstrukce státu

Chci přispět na monitoring slibů