EN

Poslanci poslali svůj první rekonstrukční zákon do Senátu; NKÚ dohlédne na stamiliardy ve státních firmách

165 poslanců, kteří se před volbami zavázali k zákonům z agendy Rekonstrukce státu, dostali poprvé šanci svůj závazek naplnit. Sněmovna dnes ve třetím čtení schválila novelu ústavy, která rozšíří působnost Nejvyššího kontrolního úřadu na obce, kraje a státem vlastněné firmy. Z těch poslanců, kteří k podpoře rozšíření pravomocí zavázali, hlasoval proti novele jeden zákonodárce za ODS. Jedná se o první schválený rekonstrukční zákon této Sněmovny.

Poslanci poslali svůj první rekonstrukční zákon do Senátu; NKÚ dohlédne na stamiliardy ve státních firmách

„Rozšíření pravomocí NKÚ na státní a obecní firmy není žádný drobný detail, těmito firmami proteče 600 miliard ročně, tedy mnohem více než skrze rozpočty všech obcí a krajů. I když nezávislá kontrola je jen nutné minimum pro začátek jejich zprůhlednění,“ říká Martin Fadrný, právník společnosti Frank Bold a odborný mluvčí Rekonstrukce státu pro tento zákon. Zprávy BIS opakovaně upozorňují, že právě v politiky ovládaných firmách dochází k „systematickému obohacování“ a propojování politiky se zájmy podnikatelských skupin.

„Působení nezávislé kontroly NKÚ také na místní samosprávy a státní či obecní firmy zvýší tlak na odpovědné a hospodárné nakládání s veškerým veřejným majetkem ve prospěch občanů. Naše země by se tímto aktem zařadila do skupiny států se standardními a osvědčenými nástroji veřejné kontroly,“ hodnotí vývoj Martin Kameník, předseda Oživení.

 „Poslanci dokázali, že jsou schopni svoje sliby naplnit. Ti z ČSSD se také zavázali, že budou přesvědčovat svoje kolegy v Senátu, kteří minule novelu odmítli,“ říká Pavel Franc, programový ředitel organizace Frank Bold a jeden ze tří garantů Rekonstrukce státu.

Ambasadoři Rekonstrukce státu před Sněmovnou poslancům rozdávali lahve vína, aby mohli oslavit přijetí prvního rekonstrukčního zákona této Sněmovny. (foto níže) Platforma neziskových organizací začíná ode dneška hodnotit poslance podle jejich hlasování ve výborech a v plénu. Hodnocení bude dostupné na webu www.rekonstrukcestatu.cz s malým zpožděním po hlasování. Všechny rekonstrukční zákony jsou nyní v legislativním procesu nebo v plánu pro tento rok.

Při projednávání rozšíření pravomocí NKÚ na poslední chvíli měly být z novely ústavy státní firmy vyjmuty na základě pozměňovacího návrhu Ústavně-právního výboru. Ten ale Sněmovna nepřijala a naopak podpořila Rekonstrukcí doporučovaný pozměňovací návrh, který do Kontrolního výboru navrhl poslanec ČSSD Štěpán Stupčuk. Tímto pozměňovacím návrhem se řeší limity původního návrhu, na které poukazoval prezident NKÚ Miloslav Kala. Podle informací Rekonstrukce státu tento návrh prezident NKÚ podpořil.

Novela ústavy se bude v Senátu projednávat až do podzimu, kdy ze Sněmovny připutuje také novela prováděcího zákona. Senát pak bude o obou novelách hlasovat najednou. Tím se vyjde vstříc senátorům, kterým před dvěma roky vadilo, že kvůli prováděcímu zákonu musí i novelu ústavy projednat ve lhůtě 30 dnů, ačkoli na novelizaci ústavy žádnou lhůtu nemají. Návrhy tehdy neschválili.

Právě podpora Senátu je při novelizaci ústavy zásadní – pro musí být 49 z 81 senátorů a Sněmovna nemůže Senát přehlasovat.

 „Senátoři ČSSD zatím nijak nenaznačili, že by svůj negativní postoj k rozšíření působnosti NKÚ na kraje a obce změnili, nicméně poslanec Stupčuk z ČSSD prohlásil, že je připraven plnou šíři kontroly hájit i na půdě Senátu,“ dodává Josef Karlický, právník Frank Bold.

Analýza organizace Frank Bold již v roce 2011 zjistila, že nezávislá kontrola je v ČR slabší než v okolních státech (přehled najdete zde) a pomohla poslancům novelu připravit. Od té doby nevládní organizace přesvědčovaly poslance a odborníky a organizovaly jednání o tématu. Po volbách přesvědčily 75 poslanců, aby zákon znovu načetli do Sněmovny po jeho odmítnutí Senátem v roce 2013.

Další informace a fotografie v tiskové kvalitě vám rád poskytne

Nikola Hořejš

+420 775 270 214

Nikola.horejs@frankbold.org

Fotogalerie


Pomozte prosadit zákony Rekonstrukce státu

Chci přispět na monitoring slibů