EN

Premiéra #Odtemnění v Senátu byla úspěšná

Návrhem zákona o registru smluv se dnes dopoledne poprvé zabývali senátoři. Jak jednání Ústavně-právního výboru nakonec dopadlo?

Premiéra #Odtemnění v Senátu byla úspěšná

Radek Sušil (ČSSD) 

 

  Setkání v Zeleném salonku začalo krátce po deváté hodině. Senátorů bylo přítomných sedm:
Miroslav Antl, Jiří Burian, Eliška Wagnerová, Miroslav Nenutil, Jaroslav Kubera, Miloš Malý a Radek Sušil. Kromě členů ÚPV na jednání dorazili také senátor Jiří Čunek a samozřejmě autor návrhu poslanec Jan Farský.

  Proti sněmovnou schválené podobě zákona měl námitky sociální demokrat Miloš Malý, který přišel s vlastním pozměňovacím návrhem. Jeho cílem bylo změnit sankční systém, tak aby neobsahoval pouze automatické zneplatnění nezveřejněné smlouvy, ale také alternativu finančního postihu ve specifických případech. Podle Rekonstrukce státu k této změně není důvod, protože Malého návrh je právně nejasný a rizikový (vzhledem k novelizaci nového občanského zákoníku).

  Jiří Čunek otevřel otázku vyjmutí státních a obecních firem, které podle něj mohou být zveřejňováním ohroženy v rámci konkurenčního boje. S podobnou tezí vystoupil zástupce státní společnosti ČEPS a.s. Vratislav Košťál.

  Protiváhou kritických hlasů byla senátorka Eliška Wagnerová, podle které snaha o další upravování návrhu poukazuje spíše na snahu neustále hledat důvody, proč registr nemůže fungovat. Mile překvapil senátor Radek Sušil (ČSSD) – ten navrhl hlasovat o návrhu bez pozměňovacích návrhů, což se také stalo. Ze sedmi přítomných členů ÚPV hlasovali čtyři pro přijetí (Wagnerová, Sušil, Antl a Nenutil), dva se zdrželi (Kubera, Burian) a pouze Malý hlasoval proti.

Eliška Wagnerová

 

 

 

 

 

 

 

 

  Premiéra registru v horní komoře Parlamentu tak byla úspěšná. Jak se k ní postaví zbytek senátorů při plenárním jednání zatím není jasné, ale dnešní výsledek všem, kteří sledují #Odtemnění, udělal radost. Na závěr dodejme, že se zástupci platformy Rekonstrukce státu s řadou senátorů před jednáním sešli a také zaslali členům výboru analýzy, jak zákon zohlednil různé připomínky z minulosti a proč není vhodné přidávat do zákona pokuty.

 


Pomozte prosadit zákony Rekonstrukce státu

Chci přispět na monitoring slibů