Ministr vnitra dnes rozhodne o „začerňovací“ variantě zákona o Registru smluv
Ministr vnitra Milan Chovanec má dnes rozhodnout, jakou variantu zákona o Registru smluv předloží koaliční radě. Pokud špičky koalice zákon ve středu projednají, může sněmovna zákon schválit v září, jak přislíbili premiér Bohuslav Sobotka a ministr Jiří Dientsbier. Zástupcům Rekonstrukce státu to včera potvrdila na setkání náměstkyně ministra vnitra Adriana Krnáčová.
Ministerstvo vnitra zástupcům Rekonstrukce státu představilo varianty návrhu zákona, který by měl zajistit povinné zveřejňování smluv státních úřadů a samosprávy. Bohužel varianta, kterou doporučí úředníci ministrovi ke schválení, by fakticky umožnila zveřejňování smluv, kde by většina základních údajů o smlouvě byla „začerněná”.
Původní návrh zákona je postaven na principu, že co není zveřejněno, to neplatí. V této podobě zákon platí i na Slovensku. Verze úředníků MV obsahuje „vylepšení”, které spočívá v tom, že stačí zveřejnit alespoň jeden údaj o smlouvě a v případě námitek veřejnosti zveřejněnou smlouvu „opravit”. Vedle toho umožňuje jejich návrh začít smlouvy zveřejňovat až poté, co o tom rozhodne soud. Rekonstrukce státu se obává, že v této verzi by zákon byl zbytečnou Potěmkinovou vesnicí.
Jak by mohla vypadat takto zveřejněná smlouva, ukazuje příklad v příloze zde.
Náměstkyně Krnáčová také potvrdila, že na žádost ČSSD ministerstvo připravilo text návrhu tak, aby z povinnosti zveřejňovat vypadly obchodní společnosti, kde stát nebo samospráva vlastní podíl menší než 100%. To by znamenalo snadné obcházení zákona a vyjmutí řady městských nemocnic, tepláren a dopravních podniků.1
Více o zákoně se dozvíte na:
https://pimcore.rekonstrukcestatu.cz/cs/smlouvy-na-internetu
Další informace vám rád poskytne:
Nikola Hořejš, Rekonstrukce státu, tel. 775 210 214
Historie rekonstrukčního zákona:
Registr smluv (pro svou jednoduchost zvaný též „Nejkrásnější zákon“) je návrh zákona, pro který se svým podpisem před volbami veřejně zavázalo hlasovat 165 poslanců. Zákon byl předložen sněmovně k projednání na přelomu listopadu a prosince roku 2013 jako zcela první zákon po volbách 75 poslanci. Přes takto silně vyjádřenou politickou podporu se Nejkrásnější zákon zasekl na řadu měsíců v poslaneckých výborech a jeho odhlasování je stále odkládáno. V červenci tohoto roku bylo dosaženo koaliční dohody v tom, jak má být zákon upraven, aby bylo dosaženo politického konsenzu. Zapracováním změn do textu zákona pověřil premiér Bohuslav Sobotka Ministerstvo vnitra. Na Ministerstvu vnitra připadla tato práce legislativnímu odboru, který má na starosti náměstkyně Adriana Krnáčová, ale ministerstvo po dlouhé váhání připravilo zcela pozměněnou verzi, jenž neodpovídal zadání.
Pozn.:
1/ Kromě společnosti ČEZ by ze zákona vypadla i řada městských společností, kde soukromý vlastník má někdy jen jednotky procent. Takovýchto firem jsou přitom stovky. Příkladem takových firem je Lužická nemocnice a poliklinika (podíl města 99,94%), Dopravní podnik města Chomutova (podíl města 84%) anebo Teplárna České Budějovice (80%). Zákon by šel prodejem podílu snadno obejít.