Poslanci vytvořili novou pracovní skupinu proti korupci
Na půdě Poslanecké sněmovny vznikla nová pracovní skupina, která se věnuje protikorupčním zákonům. Účastní se jí také experti protikorupční platformy Rekonstrukce státu. Sdružuje představitele jednotlivých politických stran, zástupce konkrétních ministerstev i dalších institucí, kterých se protikorupční zákony týkají. Členové skupiny řešili na prvním setkání možné úpravy zákona o střetu zájmů, které by zmírnily povinnost obecních zastupitelů zveřejňovat majetková přiznání v centrálním registru.
Pracovní skupina se má scházet přibližně jednou za měsíc a řešit konkrétní návrhy zákonů. V současné situaci, kdy vládne kabinet bez důvěry, je pak dohoda napříč politickými stranami pro prosazení konkrétních zákonů klíčová, jelikož vláda nemůže vycházet z podpory dohodnuté v rámci koaliční smlouvy. „V minulé sněmovně se ukázalo, že řada poslanců napříč Sněmovnou podporuje zákony proti korupci, plýtvání penězi či zneužití moci, ale často neexistuje fórum, kde by bylo možné prezentovat pohledy jednotlivých stran a vyjednat kompromis. Kvůli tomu některé návrhy spadly pod stůl a jiné byly přijímány silově bez potřebné debaty. To často vedlo k významným nedostatkům a potřebě některé zákony opravovat,” říká právník Josef Karlický z Rekonstrukce státu.
První program? Novela o střetu zájmů
Na prvním setkání účastníci řešili novelu zákona o střetu zájmů. Reagovali tak na předložené návrhy poslanců KDU-ČSL a STAN, které zajišťují, aby zastupitelé obcí nemuseli zveřejňovat svá majetková přiznání v centrálním registru v takovém rozsahu jako dnes. Starostové k této změně hlasitě vyzývají a argumentují, že současná povinnost zveřejňovat rozsáhlá majetková přiznání výrazně odrazuje od zapojení občanů do místní politiky. Setkání se proto kromě zástupců všech politických stran ve sněmovně zúčastnil také František Lukl ze Svazu měst a obcí České republiky a zástupce Ministerstva spravedlnosti.
„Zatím jsme s touto platformou velmi spokojeni. Každé jednání skupiny se bude věnovat jednomu či dvěma tématům, která již byla zpracována jako legislativní návrh. Kromě zástupců všech poslaneckých klubů budou zváni i zástupci institucí, komor nebo spolků, kterých se dané téma týká. Velmi pozitivní je, že názory všech klíčových aktérů tak budou moci zaznít ve fázi, kdy je možné znění návrhů ještě měnit, což umožňuje prostor pro nalezení širší shody na vhodném řešení a také odstranění zjištěných nedostatků,” vysvětluje přínos Josef Karlický.
Zapojili se poslanci všech politických stran
Pracovní skupina má fungovat dlouhodobě. Jde o neformální skupinu, kde se mohou setkávat zástupci všech politických stran v Poslanecké sněmovně, představitelé dotčených skupin a institucí a také experti na protikorupční témata. Vznik protikorupční pracovní skupiny navrhl předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO. Prvního setkání se zúčastnil za Piráty Vojtěch Pikal, za ČSSD Kateřina Valachová, za TOP09 Helena Langšádlová, za KDU-ČSL Marek Výborný, a za KSČM Daniel Pawlas. Ministerstvo spravedlnosti zastupoval Jiří Kapras, SMO ČR František Lukl, Hospodářskou komoru Jan Mandík a legislativní odbor Poslanecké sněmovny Martin Dejmek.
Další setkání bude na začátku března a zaměří se zřejmě na změny zákona o svobodném přístupu k informacím a také na registr smluv, které na začátku ledna předložili poslanci Pirátů.