EN

Komentář: Osiřelý boj proti korupci

Praha, 20.10.2017 - Přijaté protikorupční zákony fungují. Možná i proto se do dalších opatření politici nehrnou.

Protikorupční zákony mají reálné dopady na tradiční strany i nová hnutí. Možná i proto se před letošními volbami většina stran zdráhá podpořit jakékoli další.

Z řady míst jsme během této kampaně slýchali námitky, že naše platforma má za cíl omezení korupce a klientelismu, ale nijak neřeší střet zájmů Andreje Babiše a kauzy jednotlivých politiků.

Pět zákonů z agendy Rekonstrukce státu, které se podařilo prosadit, přitom významně dopadá kromě tradičních stran právě i na podnikatele v politice. Dnes už třeba není možné dotovat politickou stranu v kampani neomezenou částkou, ale maximálně třemi miliony. Díky registru smluv si každý může vyhledat smlouvy státu s podniky ovládanými politiky (například Agrofertu se společností Čepro). Každý významný politik musí nově podat majetkové přiznání hned při nástupu do funkce a bude tak zřejmé, jaké prostředky nabyl při výkonu veřejné funkce. A ani kauza Čapí hnízdo by nyní již nemohla proběhnout tak, jak ji známe, protože se podařilo zrušit akcie na doručitele, které v době získání dotace farma Čapí hnízdo využívala.

Jako projekt zaměřený na legislativu jsme neřešili konkrétní kauzy politiků a podnikatelů. Chtěli jsme však napomoci systémovým změnám, které by udělaly českou společnost transparentnější a férovější a které by pomáhaly předcházet zneužívání politické i ekonomické moci.

Ukazuje se, že protikorupční zákony, které se podařilo v tomto volebním období prosadit, opravdu fungují. Politici zjistili, že jim v řadě oblastí svazují ruce a komplikují jejich plány. Možná i proto se do dalších opatření v této oblasti nijak nehrnou.

Situace není nijak růžová

Podobně jako před minulými volbami jsme i letos oslovili všechny kandidáty do sněmovny se souhrnem témat v oblasti transparentního nakládání s veřejnými penězi a omezení korupce a klientelismu. Tentokrát ovšem ne ve formě veřejných závazků, ale veřejného dotazníku. Zájem o podporu těchto témat byl překvapivě nízký i u dosavadních vládních stran – za hnutí ANO dotazník vyplnilo jen 40 kandidátů, za KDU-ČSL 19, za ČSSD jen 10 – přestože boj proti korupci byl jedním z hlavních témat vlády a všechny vládní strany o něm v předchozí, ale i současné kampani dost často mluví. ČSSD veřejně uvedla, že se k žádným z uvedených témat její kandidáti zavazovat nebudou, ani kandidáti hnutí ANO se k veřejné deklaraci postojů v této oblasti moc neměli. Naopak ve velkém dotazník vyplňovali kandidáti Pirátské strany a STAN.

Ačkoli téma korupce tentokrát nebylo hlavním tématem voleb, řada kauz, které se objevily v tomto volebním období, ukazuje, že situace v oblasti transparentnosti a omezení korupce není v ČR nijak růžová a vyřešená a není možné ji jen tak přehlížet. Právě naopak, pokud je silným tématem letošních voleb obava z posilování populistických a nových stran na úkor těch tradičních, jsou jasně daná pravidla hry, veřejný dohled i možnost vidět, kudy a komu tečou veřejné peníze, tématy vpravdě klíčovými.

Pavel Franc, Václav Zeman

Autoři jsou členy platformy Rekonstrukce státu.

Komentář vyšel 20. října 2017 v Lidových novinách.
 

Pokud chcete dostávat pravidelná upozornění na nové videorozhovory a komentáře, nechte nám tu svůj email. Pošleme vám je jednou za měsíc v pravidelném newsletteru Minuta demokracie.

Pomozte prosadit zákony Rekonstrukce státu

Chci přispět na monitoring slibů