EN

Dopis B. Sobotkovi: Odmítněte rozdrolení zákona o registru smluv

Osobnosti veřejného života píší předsedovi vlády, aby odmítl návrhy poslanců, které chtějí narušit podstatu a smysl fungujícího zákona o registru smluv.

Dopis B. Sobotkovi: Odmítněte rozdrolení zákona o registru smluv

Vážený pane premiére,

se sympatiemi pozorujeme vaše záměry, aby se ČSSD stávala stále více moderní a otevřenou sociálně-demokratickou stranou. Přivítali jsme proto také, že v minulém roce po jistém váhání podpořila velkou změnu v otevřenosti vládnutí - zákon, který zavádí zveřejňování smluv státu na internetu.

Obáváme se ovšem, že nyní je tento zákon v ohrožení a to bohužel také díky některým poslancům ČSSD, kteří proti otevřenému nakládání s veřejnými prostředky opakovaně vystupují. Zejména poslanec Urban a ministr Mládek se snaží prosadit, aby z povinnosti zveřejňovat smlouvy byly vyňaty všechny podniky ovládané státem, kraji a městy. Neadekvátní výjimky navrhují poslanci ČSSD také pro poskytovatele zdravotních služeb a nákupy ve zdravotnictví. Z dosavadního fungování zákona i ze zkušenosti ze zahraničí přitom nevyplývá, že by podniky státu byly zveřejňováním ohroženy a že by tedy byly takto radikální zásahy do zákona potřeba. Obáváme se tedy, že v případě těchto výjimek jde spíše o snahy vyjít vstříc vedení dotčených podniků. Předkladatelé návrhů nadřazují zájmy těchto podniků nad zájmem veřejnosti na transparentním hospodaření státu. Máme za to, že takový přístup je v rozporu s Vaší snahou o moderní sociálně demokratickou politiku, která bude zajímavá i pro mladé voliče a která bude dostatečnou alternativou k byznysově fungujícím politickým hnutím.

Osobně jste varoval před propojováním velkého byznysu a politické moci. Podniky ovládané státem jsou právě onou stinnou zónou, kde může podle BIS docházet k zneužívání veřejných prostředků nejsnáze, neboť na ně nedopadá ani kontrola veřejnosti, ani nezávislý audit NKÚ.

Společně s koaličními partnery Vaše vláda prosadila přísnější kontrolu občanů a podnikatelů, kteří platí daně. Mělo by být tedy zásadním zájmem, aby nebyl oslaben jediný nový mechanismus, který plýtvání prostředků získaných z daní systematicky předchází.

Proto se na Vás obracíme, abyste jednoznačně vyjádřil odmítavý postoj k návrhům poslanců ČSSD narušujícím podstatu a smysl registru smluv.

Ondřej Císař, sociolog
Karel Gargulák, politolog
Václav Hořejší, biolog
Petr Uhl,novinář
Milan Znoj, politolog


Pozn.: Tento dopis odmítly zveřejnit redakce deníku Právo a Deníku Referendum.

Oslovujeme další osobnosti veřejného života s nabídkou, zda by se chtěli k dopisu připojit. Na tomto místě průběžně aktualizujeme seznam těch, kteří se k dopisu připojili.

 

Pokud chcete dostávat pravidelná upozornění na nové videorozhovory a komentáře, nechte nám tu svůj email. Pošleme vám je jednou za měsíc v pravidelném newsletteru Minuta demokracie.

Pomozte prosadit zákony Rekonstrukce státu

Chci přispět na monitoring slibů